kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

SPA i aromaterapia
2017/1/18 17:20:00

SPA - nazwa ta wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza „Sanus Per Aquam”, czyli „zdrowie dzięki wodzie”. Zabiegi SPA to kąpiele kosmetyczne, masaże, hydromasaże, masaże gorącymi kamieniami, bicze szkockie, sauny, baseny, krioterapia, kinezyterapia i wiele innych. Szeroko wykorzystywana w połączeniu z różnymi zabiegami SPA jest aromaterapia, czyli leczenie zapachem, aromatycznymi substancjami wytwarzanymi przez rośliny.

Aromaty te można wprowadzać poprzez inhalację, masaż, okłady. Są one łatwiej przyswajane przez organizm na przykład w saunie, podczas masażu czy kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana.

Aromaterapia zastosowana w masażu zmniejsza cellulitis, rozstępy skórne, regeneruje naskórek, odżywia i odmładza skórę, przyspiesza odnowę biologiczną mięśni. Olejki mają różne właściwości lecznicze. Mogą działać antyseptycznie, pomagają zwalczać infekcje wirusowe i grzybicze, część z nich wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, pobudza krążenie i dotlenienie krwi. Coraz częściej aromaterapia jest wykorzystywana do kąpieli w jacuzzi. Temperatura kąpieli wodnej powinna wahać się w granicach 35-38 stopni C, zaś sama kąpiel aromatyczna nie powinna przekraczać 20 minut.
Pozytywne działanie zapachu wykorzystuje coraz więcej firm, rozpylając w pomieszczeniach olejki o odpowiednich właściwościach. W Japonii odkryto, iż rozpylenie w biurach olejku cytrynowego powoduje zmniejszenie ilości błędów popełnianych przez pracowników obsługujących komputer aż o 54%.

Cząsteczki substancji zapachowych olejków eterycznych oddziałują na stany psychiczne. W zależności od doboru olejków ich składniki powodują uspokojenie, wyciszenie stresu, poprawiają koncentrację myśli, stymulują proces uczenia się i przyswajania wiedzy, pobudzają zmęczony umysł. Poprawiają zdolność kojarzenia. Te szczególne właściwości wybranych olejków eterycznych należy szczególnie docenić podczas sympozjów, konferencji, szkoleń, wielogodzinnych narad, gdy szczególnie przydatne jest skupienie, łatwość przyswajania wiedzy, refleks i dobra pamięć.

Olejki można też stosować w kominkach zapachowych, odświeżaczach powietrza, kamionkowych nawilżaczach zawieszonych na grzejnikach lub naczyniach z pot-pourii, czyli suszonymi mieszankami kwiatów.

Zapachy wykorzystuje się w leczeniu trądziku, różnego rodzaju bólach, na przykład menstruacyjnych, lub jako afrodyzjaki (jaśmin, drzewo sandałowe, cynamonowe). Należy jednak uważać. Kobiety w ciąży powinny unikać następujących olejków: bazylia, benzoes, brzoza, cedr, szałwia muszkatołowa, goździk, hyzop, jałowiec, jaśmin, majeranek, mięta pieprzowa, mirra, rozmaryn, szałwia lekarska, tymianek. Olejku geraniowego nie powinno się stosować korzystając z pigułek antykoncepcyjnych, a tymiankowego przy nadciśnieniu.

Strony: [1] [2] następna »

()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: SPA, aromaterapia, olejki eteryczne, rośliny


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»