Hydroterapia (wodolecznictwo) wykorzystuje do celów leczniczych i profilaktycznych wodę o różnej temperaturze i pod różnym ciśnieniem. W czasie zabiegów wodnych działa na chorego szereg czynników, tj. termiczny, hydrostatyczny i mechaniczny.
Przykładem jest masaż podwodny. Zabieg wykonuje się na pacjencie wygodnie ułożonym w dużej wannie lub w małym basenie kąpielowym. Masaż podwodny wykonujemy strumieniem wody. Może on obejmować tylko poszczególne części ciała lub całe ciało. Wykonuje się go w ułożeniu pacjenta na grzbiecie, na brzuchu i na boku. Strumień wody prowadzi się zgodnie z kierunkiem krążenia żylnego, wzdłuż przebiegu mięśni lub ruchami okrężnymi nad dużymi mięśniami. Można stosować do natrysku podwodnego wodę zimna, gorącą lub o zmiennej temperaturze.
Masaż podwodny działa uspakajająco i relaksująco, powoduje zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi i przekrwienie skóry poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Polecany jest osobom z nerwicą, nerwobólami, gośćcem, po złamaniach, przy bólach kręgosłupa. Można podczas zabiegu zastosować olejki eteryczne. Taka przyjemna kąpiel kosztuje w salonie SPA ok. 15-20 zł.