Nie ma osoby, która nie znałaby kąpieli. Ale nie wszyscy wiedzą, że istnieją różne jej rodzaje - borowinowa, ozonowa, galwaniczna czy choćby solanka.
Solanki - kąpiele z użyciem soli. Powszechne zastosowanie w leczeniu zwyrodnień stawów, nerwobóli, w reumatologii i dermatologii. Poprawiają krążenie. W przeciwieństwie do normalnej kąpieli, podczas której wilgoć wydobywana jest ze skóry, kąpiel w solance pozwala soli odkładać się w wierzchnich warstwach naskórka i wiązać tam wodę, co pomaga utrzymać naturalny, ochronny płaszcz na skórze dzięki czemu nie wysycha. Z tego powodu kąpiel solankowa jest wskazana dla osób z suchą skórą. Można ją wykonać w domu, wsypując do wanny odpowiednie produkty, możliwe do kupienia w sklepach.
Kąpiel borowinowa - kąpiel przy użyciu wody mineralnej i borowiny pomocnej w leczeniu schorzeń stawów, kręgosłupa, chorób ginekologicznych. Borowina jest bogata w kwasy huminowe, enzymy, estrogeny i mikroelementy. Poprawia krążenie krwi, działa rozgrzewająco, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. W cieple kąpieli składniki wyciągu borowinowego są łatwo przyswajane przez organizm, a skórze nadają wyjątkową gładkość, oczyszczają z toksyn oraz przywracają jej prawidłowe funkcje i zdrowy wygląd. Borowina jest biologicznie czynnym rodzajem torfu o specyficznych właściwościach fizykochemicznych. Można ją wykonać w warunkach domowych.
Kąpiel kwasowęglowa - zabieg z wykorzystaniem wody ze zwiększoną zawartością dwutlenku węgla, który ulega wchłanianiu przez skórę i układ oddechowy. Powoduje to m.in. zmniejszenie we krwi ilości produktów przemiany materii, cholesterolu i glukozy.
Kąpiel galwaniczna - kąpiel elektryczno-wodna całego ciała wykonywana w wannie z materiału izolującego, w której umieszczone są elektrody węglowe. Działanie prądu stałego wpływa korzystnie m.in. w nerwobólach, zespołach bólowych wynikających ze zmian zwyrodnieniowych stawów. Zabieg skuteczny w zaburzeniach krążenia obwodowego i utrudnionym zroście kostnym.
Kąpiel sucha w ozonie - w medycynie ludzie od ponad stu lat wykorzystują ozon, stosując go jako środek wyjaławiający, odkażający oraz poprawiający metabolizm komórkowy przez zwiększone dostarczanie tlenu do tkanek. Ma on właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze ozonu, głównie na beztlenowce.
Przed kąpielami leczniczymi warto skorzystać z porady lekarza.