kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Groty solne
2009/5/6 0:10:00

Terapia grot solnych wykorzystuje mikrocząsteczki suchego aerozolu solnego i minerałów w leczeniu chorób dróg oddechowych, starając się odtworzyć warunki speleoterapii (z greckiego speleos = grota), metody stosowanej w starych kopalniach soli w Europie wschodniej od początku XIX wieku.

W połowie wieku XIX polski lekarz Feliks Boczkowski zaobserwował, że górnikom z kopalni soli nie dolegają choroby układu oddechowego. W roku 1843 napisał książkę o dobroczynnych efektach pyłu solnego. Jego następca, Mścisław Polakowski, założył sanatorium solne w Wieliczce pod Krakowem, które działa do dzisiaj.

W czasach obecnych wiele sanatoriów solnych (grot solnych) działa w różnych krajach Europy, takich jak Austria, Węgry, Polska i Rosja. Grota solna jest w stanie odtworzyć mikroklimat podobny do warunków panujących w podziemnej kopalni soli. Ściany i podłoga jaskini są pokryte pokładami soli, a do wnętrza jest wdmuchiwany suchy aerozol solny, dzięki czemu środowisko terapeutyczne jest identyczne z grotami solnymi.

Po zabiegach w grocie solnej oddech chorego zaczyna być lżejszy i zmniejszają się objawy takie jak kichanie, kaszel i krótki oddech, w wyniku czego można zmniejszyć ilość leków zażywanych przez pacjentów. Wiele prób klinicznych skupiło się na zastosowaniu terapii solnej w leczeniu astmy oraz chronicznego zapalenia oskrzeli oraz na jej niezwykłej skuteczności jako terapii głównej lub uzupełniającej w leczeniu szerokiej gamy chorób górnego i dolnego układu oddechowego.

W oparciu o badania kliniczne potwierdzono, że wdychana solanka posiada własności bakteriobójcze, ułatwiające przepływ śluzu, hydrofilne i przeciwzapalne, zmniejszając procesy zapalne na całej przestrzeni układu oddechowego, umożliwiając wchłanianie obrzęków w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe, przywracając normalny przepływ śluzu i odblokowując zatory w oskrzelach i oskrzelikach, co prowadzi do szybkiej eliminacji zalegającej smoły oraz obcych alergenów. Zmniejsza się również obrzęk śluzówki nosa, części ustnej gardła oraz podniebienia miękkiego, powodująca zatory w przewodach nosowych oraz chrapanie, co wpływa na rozszerzenie dróg oddechowych w nosie, jak również w kanałach zatok, poprawiając osuszanie zatok, co ogranicza chrapanie.

W kanale słuchowym zmniejsza się obrzęk trąbki Eustachiusza, która jest przyczyną zapaleń ucha, co również pozwala na poszerzenie dróg oddechowych, jak również lepsze osuszanie i napowietrzanie przestrzeni poza bębenkami.

Obserwacje prowadzone w polskich jaskiniach wykazały że jednorazowy 45-minutowy seans w jaskini odpowiada trzem dniom pobytu nad morzem. Seanse odbywają się na bardzo wygodnych leżakach, przy odpowiednio dobranej muzyce (szum morza, szelest wiatru, deszcz, śpiew ptaków), która pomaga zrelaksować się i odprężyć. W grocie montuje się zestaw do koloroterapii, która ma również duży wpływ na dobre samopoczucie.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: SPA, choroby oddecowe, grota solna, solanka, sól, układ oddechowy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»